Oplev lokalområdet – Båring Banke

Som en del af Middelfarts Kommunes indsats i at promovere de lokale nær-områder, har Båring Banke Lokaludvalg lavet følgende oplæg til en lokal præsentationstur:

Ikke alt er med i første runde, men ønsker du flere seværdigheder vist på kortet, modtager vi meget gerne input til enten post@baaringnyt.dk eller formand@baaringbanke.dk.

På ruten passeres bl.a.

Fikspunkt Adresse Web-adresse
Båring Forsamlingshus Middelfartvej 97 http://baaringnyt.dk/baring-forsamlingshus/
Baaring Handelsehus Middelfartvej 87 www.baaringhandelshus.dk
Rideskolen Team Rankegaard Middelfartvej 69 www.teamrankegaard.dk
Erik Lillelund – Frugt og grønt Kystvejen 26
Molen Molevej
Tvillingegården Birkevangsvej 3 www.tvillingegården.dk
Båring Fisk Kystvejen 14 www.båringfisk.dk
Skovlund Camping Kystvejen 1 www.skovlundcamping.dk
Båringskov Camping Kystvejen 4 www.baaringskov.dk
Offentligt opholdsareal Skyttevej
Amfiscenen i Båring Skov Skyttevej
Bakkens Blomster Middelfartvej 103 www.bakkens-blomster.dk
Båring Bakke Grill Middelfartvej 103
Kærby Gårdbutik Kærbyholmvej 1 https://www.facebook.com/pages/K%C3%A6rby-G%C3%A5rdbutik/444617909012841
Båring Gymnastikforening (BGF) Kærbyvej 2A www.båringgf.dk
Baskerne  Krolf Kærbyvej 2A http://www.krolf.dk/dku/index.php/more-about-joomla-sp-1434148465/klubliste/club/7
Plint Byvejen 5 www.plint.dk
Asperup Kirke Kirkestræde 14 www.asperupkirke.dk
Nørre Aaby Rideklub Hedegaardsvej 10 www.noerreaaby-rideklub.dk/
Roerslev Kirke Kirkebjergvej 7 http://asperupkirke.dk/index.php/home/roerslev-kirke
Roerslev-Blanke Forsamlingshus Blankegårdsvej 3A www.roerslev-blanke.dk/
Roerslev Frugtplantage Blankegårdsvej 12 https://da-dk.facebook.com/roerslevfrugtplantage
Asperup Roerslev Lokalhistoriske Arkiv Byvejen 29C www.ar-arkiv.dk/
Båring Børneunivers – Skole og daginstitution Byvejen 29 www.baaringskole.dk
Ungdomsklubben PLUTO Byvejen 29 www.plutoklubben.dk
BAMOK – Båring Asperup Musik Og Kulturforening Byvejen 29 – Multisalen www.bamok.dk
Dagli’Brugsen Asperup Byvejen 38 https://om.coop.dk/koncern/vores+butikker/Vis+butik.aspx?id=6312
Den Rytmiske Efterskole i Båring Kaj Thanings alle 4 www.rytmiskefterskole.dk/
Båring Legeplads Bågøvej 5 www.baaringlegeplads.dk